SOSU Østjylland | Gør dig klogere på livet

Kompetenceudvikling for private børnepassere - Mentalisering i omsorgs- og relationsarbejde

Kompetenceudvikling for private børnepassere

Gennem uddannelsen opnår du viden om mentalisering som begreb. Du får øvet dig i at anvende en mentaliserende tilgang til de mennesker, du arbejder med i din daglige praksis.
Der vil være fokus på det at se bagom andre menneskers adfærd, og samtidig være bevidst om betydningen af, hvordan du selv agerer. 

Arbejdsmarkedsuddannelse (AMU)
3 kursusdage
Faglærte og ufaglærte: Gratis
Øvrige deltagere: 2.288 kr.

Vælg dit hold

ByDatoerkursusdageTilmeldingsfrist

Aarhus i

SOSU Østjylland - afd. Aarhus Hedeager 33 Aarhus
24.10.26 - 15.11.263

Vis datoer i

23.09.26

Bliv klogere på kurset

Efter uddannelsen kan du: 

  • anvende en mentaliserende tilgang i dit fagprofessionelle møde med andre mennesker, med henblik på at styrke relationen og undgå mentaliseringssvigt. 
  • arbejde bevidst med at se bagom adfærden og møde f.eks. barnet eller borgeren med demens, med en forståelse for de behov personen har. 
  • anvende din bevidsthed om, hvornår og hvordan din egen mentaliserings-evne udfordres - og hvordan du kan forebygge at det fører til mentaliseringssvigt. 
  • bidrage til mentaliserende tilgang i samarbejdet med kolleger, ledelse og andre fagpersoner. 

Målgruppe

Uddannelsen henvender sig til dagplejere, pædagogmedhjælpere, pædagogiske assistenter, medhjælpere i pædagogiske
døgntilbud og på opholdssteder, samt familieplejere, social- og sundhedshjælpere og -assistenter m.fl., der arbejder i dagtilbud, specialtilbud eller ældreområdet.

Brancher

48670: Mentalisering i omsorgs- og relationsarbejde

Har du spørgsmål? Kontakt vores kursuskoordinator

Klar til at tilmelde dig?

Vælg dit hold